Historia

Pałac w Osowej Sieni zostały zbudowany w 1878 na miejscu stojącego tam  XVIII-wiecznego dworu. Wybudował go Eugen Friedrich Heinrich baron von Seherr – Thoss na prośbę swojej żony Anny Julia Teresy, która odziedziczyła dwór, a której marzył się okazały pałac z najwyższą w okolicy wieżą. Do dzisiaj na drzwiach frontowych widnieją ich inicjały, tylko wieńczącą je koronę zniszczono po wojnie jako nie pasującą do ówczesnej ideologii.

W latach trzydziestych minionego stulecia przeprowadzono generalny remont budynku, który polegał na usunięciu z elewacji większości sztukaterii i pomalowaniu całej nieruchomości na kremowy kolor. Miało to nadać pałacowi styl neogotycki lub neorenesansowy wpisujący się w modny wówczas na tych terenach historyzm. Żona ówczesnego właściciela Lothara von Brandenstein, pisarka Ruth von Ostau nie chciała mieszkać w tym „kiczowatym pałacu w stylu belle époque”, chciała czegoś prostszego nawiązującego do dawnych epok. Dziś próbujemy przywrócić go do stanu z tych lat, gdyż powrót do czasów jego powstania jest właściwie niemożliwy – brakuje zdjęć, podań i środków finansowych.

Wieki remont nie ominął wnętrz. Część reprezentacyjnych pomieszczeń również pomalowano na ten sam kremowy kolor.

Po wojnie pałac uległ następnym zmianom. Mieścił się w nim klub, biblioteka, kawiarnia, sala bilardowa i telewizyjna, gabinet stomatologiczny i mieszkania pracowników. Po latach powstała tu szkoła.

Wszystkie te wydarzenia wpłynęły na stan budynku. Przede wszystkim przebudowano wejście niszcząc tym samym ogród zimowy i dwa tarasy. Mamy dobrej jakości fotografie, więc będziemy próbować to zrekonstruować.

lubuskie